poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Na co komu etyka?

Od wielu lat prowadzę zajęcia ze studentami na temat etyki, w ramach zajęć o etyce zawodowej socjologa oraz dylematów etycznych. Za każdym razem jest to dla mnie zaskakujące doświadczenie. Pochodzący z różnych środowisk studenci, z różnymi światopoglądami, przemyśleniami dzielą się ze mną tym, co dla nich ważne. Rozmowy o moralności nie są łatwe. Jest dużo emocji. Jest barwnie. Jest ciekawie.
Moje zainteresowania tą dziedziną znalazły ujście w książce, która właśnie ukazała się na rynku i jest dostępna za darmo w wersji pdf pod tym linkiem

http://www.znp.edu.pl/media/files/3f2219f06a72f3e97de7b7fc47efe971.pdf


Książka jest efektem wielomiesięcznej pracy Pani Doroty Obidniak i mojej, która osadzała się na dylematach związanych z etyką pracy nauczyciela. Niemniej rozsadziliśmy te ramy i poddajemy refleksji nie tylko pracę nauczycieli, ale współczesny świat wartości.
Do "współzbrodni" nad współczesną etyką udało nam się zaprosić wybitne postaci. Swoimi przemyśleniami podzielił się z nami bodaj najwybitniejszy socjolog świata prof. Zygmunt Bauman, który pisze o dialogu i o tym, że ludzi trzeba uczyć, a nie pouczać - co zazwyczaj się robi. Wybitny pedagog prof. Gadacz pisze o tym, jak niebezpiecznie zmieniło się i w jakim kierunku ewaluowało pojęcie kształcenia, które ma być jedynie mierzalną wartością, przydatną na rynku pracy, a nie twórczym rozwojem. Prof. Bogusław Milerski uczy tego, jak ważne jest wpieranie innych w ich działaniu i myśleniu, a prof. Środa przedstawia historię etyki w pigułce.
Wczoraj mówiliśmy z Dorotą o książce w RDC

fot. Beata Jewiarz

u wspaniałej i niezastąpionej Pani Beaty Jewiarz:

http://www.rdc.pl/informacje/etyka-nauczycieli-od-kilku-lat-pojawia-sie-coraz-wiecej-problemow-posluchaj/

Nie ma wątpliwości co do tego, że w świecie, w którym odeszliśmy tak bardzo od wartości, a honor, uczciwość i prawdomówność są czczymi frazesami, zastanowienie się nad etyką, moralnością, normami jest podstawową koniecznością. Bez tego nic nie zbudujemy. Bez tego będziemy ze sobą walczyć. Bez tego dwa plemiona, w jakie zamienia się powoli nasz naród wyniszczą nie przeciwnika, ale siebie nawzajem.

Bardzo polecam i bardzo zachęcam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.