wtorek, 20 września 2016

A jak Artystka

Dość często zdarza mi się słyszeć z ust osób, które namalowały jeden obraz, nagrały jedną piosenkę, napisały jeden wiersz lub popełniły jedną powieść: "My ARTYŚCI". Przekrzywiam wtedy głowę na bok, jak pies, który słyszy zbyt wysokie, drażniące jego wrażliwe ucho dźwięki i zastanawiam się nad tym, kiedy i kogo można nazwać artystą.
Sprawę utrudnia fakt, że nikt nie daje dyplomów artysty. Szkoły artystyczne nadają dyplom magistra sztuki. Ale czy to czyni ich artystami? Chyba nie. Zatem kto lub co sprawia, że o kimś powiemy "artysta" bez zająknięcia, a o innym "artysta" prześmiewczo i z pobłażaniem? Czy to nie jest przypadkiem kwestia naszego gustu? A że gusta różne, to i artyści zdarzają i wielcy i jarmarczni?
W moim przekonaniu - i zapewne zgodnie z moim gustem - TA KOBIETA jest ARTYSTKĄ. Artystką nie czyni Jej to, że od ćwierćwiecza występuje na scenie. Jest artystką, bo nieustannie się rozwija, poddaje sama siebie nowym próbom, zaskakuje odbiorców. Ktoś powiedziałby - jest nieprzewidywalna. Ale czy nie taki powinien być artysta? Artysta przewidywalny to chyba tyle co rzemieślnik.


Wracając do Niej, to nie jestem fanem jest wczesnej muzyki, choć to za nią zgarnęła największą liczbę nagród i rzesze fanów, którzy nie są w stanie słuchać muzyki, którą tworzy teraz. A mnie Jej ostatnie działa zachwycają. Bjork - bo o Niej mowa - całkiem niedawno wydała płytę, będącą zapisem koncertu utworów składających się na album Vulnicura. Płyty znakomitej, głębokiej i niezwykle czystej.


Zapis koncertu to rozbuchane aranżacje, które wciągają do świata Bjork, każdego kto się na to odważy. A niewielu tej odwagi wystarcza. Jeden z dziennikarzy nazwał ostatnie artystyczne posunięcia Bjork "onanizowaniem się muzyką". Czyżby?

Jeśli kogoś nie "zasysa" stara piosenka Come to me w nowej aranżacji w stylu Vulnicury, albo przejmujący Stonemilker, to nie wiem co go może "zassać". Blisko 10 lat temu swoją płytą Volta dokonała wolty i jest już teraz sama dla siebie, nie do podrobienia, jedna z ostatnich Artystek, która tworzy muzykę istniejącą, a nie towarzyszącą. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.