wtorek, 16 lutego 2016

Srebrna Armia

Mogłoby się wydawać, że o seniorach - ludziach starszych w naszym społeczeństwie mówi się dość dużo. Niestety, głównie przez pryzmat tego, jakim to są ogromny obciążeniem dla państwa, budżetu i społeczeństwa. Nadano temu nawet nazwę  - "srebrne tsunami", które ma tłumaczyć niszczycielską siłę starzejącego się społeczeństwa. A w moim odczuciu seniorzy w Polsce to "srebrna armia", czyli ludzie, którzy są liczni i mają dużą moc. Czy wyobrażacie sobie, że wszystkie babcie w Polsce, które opiekują się wnukami urządzają strajk? Kraj by stanął! :-)
Seniorzy w naszym kraju to bardzo duża grupa i z tego powodu bardzo różnorodna. Są osoby chore i niedołężne, którym pomaga wiele fundacji, organizacji i stowarzyszeń, między innymi Fundacja Prometeusz dla Seniorów

http://www.prometeusz-fundacja.com

Z Prezydentem Fundacji, panem Albertem Światopełk-Czetwertyńskim - przecudownym człowiekiem -  gościłem razem w studiu Dzień Dobry TVN przy okazji mojego cyklu "Jacy Polacy?".


Eksperyment przygotowany do tego odcinka wypadł bardzo optymistycznie. Możecie go zobaczyć pod tym linkiem, pod którym znajduje się również rozmowa w studiu.


Ale ludzie starsi to też ogromna liczba aktywnych osób, które chcą być potrzebne, chcą pomagać, chcą być z ludźmi. Wiele organizacji pozarządowych w Polsce nie mogłoby bez nich funkcjonować. Ich codzienna praca sprawia, że wszystkim nam żyje się łatwiej, chociaż pracują jako wolontariusze i nie dostają za to wynagrodzenia. Uwielbiam starszych ludzi i wiem, jak wiele można się od nich nauczyć. Szkoda tylko, że tak mało mamy im do zaproponowania. Nadal zagarnia ich głównie telewizja i Kościół. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.